Едва ли се чувствате много комфортно, като знаете, че някой стриктно следи задълженията ви към различни кредитори, на каква стойност са, погасявате ли ги редовно, с какво закъснение и т. п. След като писахме за Централния кредитен регистър, в който се поддържат кредитните досиета на всички длъжници в страната и как и от кого се събира информацията в него, сега можете да прочетете кой и как се възползва от тази информация.
Кой има достъп до личните ви данни, събирани в ЦКР
Според Наредба 22 на БНБ за Централния кредитен регистър информацията за вашата задлъжнялост имат право да ползват тези институции и организации, които подават първичните данни в ЦКР, както и някои държавни органи:
- банките; финансовите институции; платежните институции; дружествата за електронни пари, отпускащи кредити по реда на чл. 21 от ЗПУПС (Закона за платежните услуги и платeжните системи) на територията на страната;
- банките и клоновете на чуждестранни банки, които действат на територията на България;
- инвеститори, предоставили заем по проект чрез доставчик на услуги за колективно финансиране, с изключение на чуждестранните доставчици, които извършват директно дейност на територията на Република България;
- прокуратурата и следствените органи; Главна дирекция „Национална полиция“, Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ и областните дирекции на Министерството на вътрешните работи;
- Дирекция „Защита на финансовите интереси на Европейския съюз“ (АФКОС) на Министерството на вътрешните работи;
- Държавна агенция „Национална сигурност“;
- Комисията за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество;
- Националната агенция за приходите;
- Агенция „Митници“;
- Инспекторатът към Висшия съдебен съвет;
- Служба „Военно разузнаване“ към министъра на отбраната; Държавна агенция „Разузнаване“.
Достъпът на тези институции и държавни органи до вашето кредитно досие се извършва по специален ред и във връзка с изпълнение на служебните им задължения по повод на конкретни проверки. С информацията могат да работят управляващите и представляващите организацията или оправомощените за целта служители. Те са длъжни да пазят тайната на личните данни, с които работят. Трябва да прилагат вътрешни правила и вътрешна организация за опазването ѝ. Освен това трябва да създадат и поддържат регистър, в който редовно да се вписват данните за всяка извършена проверка. Изискването е записите да се съхраняват до 5 години от датата, на която е направена проверката.
Достъп до данните в своето кредитно досие имате и самите вие. Можете също да проверите задлъжнялостта на ваш починал наследодател.
Защо тези организации проверяват кредитното ви досие
Кредитодателите – банкови и небанкови – извършват проверка, когато от ваше име постъпи искане за отпускане на кредит. Понеже те се нуждаят от максимална сигурност за парите си, чрез анализа на вашата кредитна история през последните 5 години се опитват да добият представа доколко благонадежден клиент сте. Ако имате висока задлъжнялост и обслужвате кредите си нередовно или въобще не ги обслужвате, малко вероятно е банките да ви отпуснат още пари, или ако го направят, ще бъде при доста по-тежки условия или с изискване за по-високо самоучастие при ипотечните кредити за покупка на жилища.
За сметка на това фирмите за бързо кредитиране са доста по-сговорчиви и е по-вероятно да пренебрегнат кредитната ви история, особено при по-малки заеми.
Разследващите, правоохранителни и други държавни органи проверяват досието ви в Централния кредитен регистър, когато името ви се окаже свързано със започнала проверка или разследване по конкретен повод.
Вие имате право да попитате в ЦКР кой осъществява достъп до информацията за вас.
Статията се базира на Наредба №22 на БНБ от 16 юли 2009 г. за Централния кредитен регистър и на Закона за кредитните институции.
Ние сме Агенция за недвижими имоти „Инвест тайм“ – Варна. За още актуални новини и полезна информация посетете нашата Facebook страница и се абонирайте за канала ни в Youtube.