В последно време имаме възможност да използваме своите домове по един по специален начин. С напредването на технологиите, малко по малко нашите жилища започнаха да бъдат оборудване с всевъзможна техника, която да улеснява ежедневните ни задачи. И така вече на пазара, се появиха жилища наречени „Smart Homes“ – или на български „умни домове“. Изгражда се безжична комуникационна инфраструктура, която да обслужва мрежа от сензори.
Те от своя страна изпращат събраната информация към интелигентни приложения за анализ, управление и оптимизиране на домовете ни. Задачата на тези жилища е да се използва капацитета на помещенията по максимален начин, без това да създава пречки за живущите.
Какво означава “умен дом”?
Работата на умния дом е чрез интелигентна система, която прави връзка с мобилен телефон, таблет или сензорен панел с нас от разстояние. Тези имоти са „инвестиция на бъдещето“, като идеята е след години тези домове да се увеличават, като по този начин да спомогнат за положителното влияние върху екосистемата, а не само за наше улеснение.
Все още тези домове са като пилотни проекти в България, но виждаме вече инвеститори, заложили на висока енергийна ефективност, устойчивост на сградите си и контрол на много от жизнените процеси в тях. При някои проекти може да се достигне до 50% спестена енергия, 30 % спестяване на водата.
Какво представляват „умните домове“
Умният дом е вътрешно пространство, част от умни сгради и градове, което свързва отделни процеси от бита ни. Прави живота ни по безопасен, удобен, комфортен и енергоспестяващ. В него можем да контролираме силата на осветлението си, градусите на отоплението, контрол на телевизор и музикална система, почистване, дори на завесите. Можем да се грижим за важен човек за нас, за който е трудно да се справи с елементарните домашни нужди.
Можем да наблюдаваме дома си, да го охраняваме, да го подготвим във вида, в който желаем, когато знаем кога ще се приберем. Всеки свързан интелигентен елемент на сградата – камери за сигурност, системи за контрол на достъпа и противопожарна защита представляват независима система, работеща със специализирана софтуерна система.
Как работят технологиите във вашия „умен дом“
- Умно осветление – регулират светлината спрямо нуждите на обитателите си. На много места, дори регулират изкуствената светлина, спрямо естествената.
- Умни термостати – позволяват ви да регулирате, планирате и наблюдавате температурата в дома си. Включва се, чрез WIFI.
- Умни телевизори – чрез интернет връзка се контролира видеа и предавания, като някои от тях дори имат и разпознаване на глас и жестове.
- Умни ключалки – собствениците могат да контролират отварянето на гаражни врати, както и тези на дома. Да разрешават достъп до определени лица, както и да сигнализират за такива, които не са желани и извършват нерегламентирани движения. Могат да разпознаят на какво разстояние сте вие и да ви се отключи.
- Умни камери – Може да наблюдавате дома си от разстояние, да използвате система за звънене. Ако забележи движение вътре, различно от това на познати лица или домашни любимци има начин да сигнализира на компетентните власти.
- Интелигентни кухненски уреди – правят кафе автоматично, следят за срокове на годност на продуктите в хладилника, може да направят списък с липсващите продукти. Може дори да готвите докато ви няма, да пуснете пералня или сушилня.
- Интелигентна грижа за домашния любимец, растения и градина – можете да нахраните домашния си любимец, чрез автоматично настроени хранилки по дата и час, да полеете цветята или градината отново в заложен през системата час.
- Интелигентни домакински монитори – чрез тях можем да следим за повреди в електрозахранването, да преценява за аварии и замръзване на тръбите
Предимства на „умния дом“
Изграждането на умен дом среща своите първоначални трудности, като сериозна инвестиция, технически спънки като съвместимост на оборудването с дома и сложност на ползване. Но след това идват редица предимства, от които енергийна ефективност, удобство, комфорт, сигурност. Най-основните са;
- Намаляване на потреблението на енергия – редуцираме излишния разход на енергия, което освен че ни спестява от сметки, повлиява благоприятно и на климатичните условия. Ефективността е в пъти по-голяма от отоплението на стандартен дом. Няма излишно отопление на помещения от сградата, без да се ползват.
- Система за поддръжка – умните домове могат обработват данните от всяко нещо, което е включено към системата и да прогнозират, кога ще има нужда нещо от профилактика или подмяна.
- Информация за сградата – умната система събира и анализира данни от потреблението на сградата. Например за енергията, броя на обитателите и как я използват. Чрез тези данни могат да се вземат последващи решения, за това как да бъде максимално ефективна една сграда.
- Подобряване на качеството на живот в собствените домове – чрез измерване на топлината в помещенията, нивата на осветление, наличието на въглероден диоксид, наситеност и вентилационен поток на въздуха.
Къщи и сгради с нулево потребление на енергия
Тенденцията с настъпващите сериозни климатични промени и глобално затопляне, налага възобновяеми източници и пестене на енергия. Има къщи и сгради с нулева консумация на първоначална енергия, благодарение на добра топлоизолация, внедрени технологии и инсталирани възобновяеми източници. Ако се достигне добра херметизация, както и висока степен на изолация, може да се намали до минимум използването на климатична вентилация в сградата. Освен това при добре проектирана форма на сградата и максимално влизане на естествена светлина, можем да намалим нуждата от използване на уредите за осветление. Първоначалните инвестиции в такива технологии се възвръщат от към финансов ресурс. Повишаваме нашето благосъстояние и пестим пари.
Има ли умни сгради и къщи в България
Проекти, които се реализират или са вече реализирани не липсват в нашата страна, но сме много далеч от тези на запад.
Има реализирани такива, които предоставят жилищна площ тип „имот без граници“. Говорим за зелено строителство, ефективно намаляващо ниво на въглеродни емисии, както и контрол на водата и електроенергията. Предоставя се персонално приложение на всички живущи и работещи в сградата, което включва и услуги, които лесно и достъпно да бъдат управлявани чрез мобилно устройство. Има контрол над умния дом и достъп до камерите чрез мобилното си устройство. Разполагат с персонални профили с битовете сметки всички живущи, чрез приложение.
Проучването е, че до 2030 година всички сгради ще трябва да се строят по устойчив и енергоефективен начин, а до 2050 всички сгради ще се строят да разполагат с изкуствен интелект и фактически да се самоуправляват. Това е предначертаното бъдеще на нашите домове, което сега ни изглежда като сложна и скъпа екстра, но в бъдеще ще бъде един нормален дом.
Ако статията "Инвестиране в бъдещето, най-иновативни инвестиционни проекти Ви е харесала, научете повече за Недвижими имоти Варна - Статия и Топ Оферти.