Инвестициите в недвижимото имущество са солиден начин да запазим или увеличим капитала си. Много голям процент от хората се насочват към инвестиция именно в тази област, като най-сигурния начин да добавят стойност към парите си.
Някои успяват да постигнат максимални резултати, други срещат трудности, но все пак реализират добри сделки, но има и такива, които губят стойност след като инвестират в имот поради различни причини.
Хората търсят имоти главно с две различни цели. Първата е за живеене, втората за инвестиция. Критериите, с които трябва да се съобразим обаче драстично се различават, когато търсим имот за живот и такъв за печалба от него.
Ако купуваме жилище за себе си сме склонни да правим отстъпки от към цена, но не и от към качество. Разбира се всеки иска да вземе най-доброто качество, на възможно най-приемливата цена. Става въпрос разбира се, че взимаме емоционални решения, когато купуваме собствено жилище.
Харесваме си район и понякога имот, който ако купуваме за да спечелим пари от него, не бихме го направили.
Изборът на оптимално подходящ инвестиционен имот обаче изисква:
- добро проучване на пазара;
- поглед в бъдещето;
- знания относно цени на услуги за довършителни дейности или ремонти (ако купувате вече експлоатиран имот);
- поемане на риск и добро планиране.
От тук вече можем да разгледаме и важните стъпки, които трябва да предприеме един кандидат инвеститор на имот:
Избор на район
- Локацията трябва да е комукативна, в противен случай рискувате имота да се задържи на пазара, което при инвестиция с цел печалба, не е добре. Това ще рече в близост да има спирка на метро, градски транспорт, супермаркети, аптеки.
- Кварталът е субективно решение, но ако има бърз достъп до централните части на града е по-добре. Не е задължително имота да се намира в престижни части на града, за да е добра инвестиция. Понякога в евтините части се постига по-добър ефект.
- Инфраструктурата е важна, ако кварталът е със завършени улици това ще повиши цената. Ако това предстои, не е лошо, но проверете какъв ще е срокът пътищата да бъдат завършени. Обикновено не е преди да е завършена определена част от квартала.
Качество на строителство
Проучете строителя и как завършва сградите си. Става въпрос за цялостно строителство на сградата;
- Дизайн и външен вид – изберете сграда, който външен вид както се казва „хваща око“. Избягвайте лошо решени цветово строителства, недомислени орнаменти и нелицеприятна външна среда.
- Довършителни работи – детайлите при завършека на общите части като парапети, гранитни плочи, хубав и безшумен асансьор, измазване и боядисване, са важни при първоначалното впечатление.
- Енергийна ефективност – след 2020г в България всички сгради ще се строят по стандарт „зелено строителство“. Това ви гарантира максимален топлинен резултат на имота, което води и до намалени сметки за енергия. Това се гледа изключително много от евентуални ваши бъдещи клиенти.
Цена на имота и доходност
- Цена -Това е водещият фактор при покупка, разбира се. Колкото в по-ранен етап се включите с инвестиция при новострояща се сграда, толкова по-успешна ще бъде вашата инвестиция. Естествено тук трябва да се внимава и да избирате надежден строител.
- Доходност – Използването на лични средства ще вдигне вашата доходност от имота, който при наем ще ви носи около 5% годишно от платената цена, а при препродажба се получава големият марж. Тук печалбите стандартно може да са от 20% и да стигнат дори до 50%.
Тип имот и паркомясто
- Тип апартамент – Маломерните апартаменти са най-търсени и най-ликвидни на пазара. Избягвайте партерен и последен етаж, по-възможност среден. Изложението е важно, но не толкова, колкото етаж и квадратура.
- Паркомясто – новите сгради са със задължителна бройка паркоместа, но ако инвестирате в нещо строено по-назад в годините, проучете възможността за паркомясто.
Консултация със специалисти в сферата
Когато сте решили да инвестирате, първите стъпки са да проучите пазара, а това може да го направите или сами или чрез посредник. Избирането на посредник, разбира се носи своите плюсове, но и минуси. Все повече инвеститорски фирми разполагат с отдели за продажба на собствените си имоти и директната връзка с тях би ви спестила допълнителните разходи, ако се обърнете към агенция. Разбира се зависи от това с какво време разполагате, но си преценете дали можете да си позволите този разход.
Не така обаче седят нещата с наемането на адвокат при покупко-продажбите. Особено когато купувате имота, ви съветваме задължително да се обърнете към специалист юрист. Има такива, които главно се занимават с имотни сделки. При подписването да предварителния договор, както и получаването на АКТ16, задължително трябва да бъдете консултирани от специалист в тази област. При последваща продажба на имота, нещата са по-скоро формални, но пак би било добре да прибегнете до подобни услуги.
Инвестиция в краткосрочни наеми
Краткосрочните наеми стават все по-популярни сред хората, които отдават имотите си. Броя на имотите, предлагащи се за кратък престой расте всяка година. Определено търсенето нараства, затова това са добри инвестиции. Тук обаче има специфики, с които трябва да се съобразите, за да може вашият проект да е успешен;
- Имотът трябва да се намира в централните части на града или район, в който има търсене на единични нощувки.
- формирането на наемната цена е важно нещо и е комплекс от колко луксозен е имота, колко човека може да се настанят, колко близо е до централните части и средна цена за града. Важно е нито да го надценявате, нито да го подценявате.
- Да имате достатъчно време да се заемете с организацията или да отдаде имота на подходяща фирма, която да го управлява.
Доходността, която може да получите от краткосрочен наем може да надхвърли до 200% тази на месечен. Имайте предвид обаче, че сезонността е голям фактор при отдаването на такива имоти. За това трябва да смятате доходност на годишна база, спрямо дългосрочния наем. Пресметнете и процент, който ще трябва да плащате на фирмата, която менажира имота ви, както на платформите (AirBnb, Booking и т.н.), с които задължително трябва да се работи. Ако на дългосрочен наем може да не плащате данък, като честа практика, тук няма как да не го правите. Всички доходи от платформи в интернет, се осчетоводяват и накрая на годината се плаща данък.
И не на последно място, разполагате с имота си във времето, когато не е резервиран или вие прецените, че ще ви е нужен.
Така че краткосрочните наеми определено си заслужават, но и носят доста по-голяма отговорност със себе си.
Ако статията "Покупка на имот като инвестиционен проект Ви е харесала, научете повече за Недвижими имоти Варна - Статия и Топ Оферти.