Пазарът на недвижими имоти рязко смени посоката си с нови „корона” тенденции. Повиши се интересът към селските имоти и се засили търсенето на терени, предназначени за строеж на вили или къщи в периферните райони на града.
Защо? Защото с тъй създалата се нова реалност за защита и изолация от вируса, всички предпочитат да избегнат ограниченията между четирите стени на апартамента и избират живот сред природата с удобствата на модерния свят.
За да си построите мечтания дом, е необходимо да минете през много етапи, да се съобразите с доста обстоятелства, за които, ако сте информирани и подготвени предварително, ще си спестите време, нерви и пари.
Осмелете се да искате повече и го направете по вашия начин. Възможностите са безкрайни. Нищо не е невъзможно.
Първото и най-важно нещо, което трябва да направите, е да си отговорите на въпроса с каква цел искате да построите къща.
За целогодишно живеене ли става дума или за допълнение към градския апартамент? Какъв е режимът Ви на работа? Имате ли деца, които посещават детска градина или училище? Отговорите предопределят подходящото местоположение на имотът за бъдещата Ви къща.
Изборът на подходящ имот, с подходяща локация спрямо вашите нужди е друга част от мероприятието.
В единия случай трябва да търсим терен близо до главни пътища и градски транспорт. Вярно е, че инвестицията ще ви струва повече пари, но те ще ви се възвърнат в един по-дългосрочен план, спестявайки от транспортни разходи.
В другия случай можете да си позволите повече волности и да предпрочетете близостта с природата, панорамните гледки, отдалечеността от съседите и шума.
От изключително значение е наличието на път до имота. Той може да е черен, но е важно да бъде нанесен в Плана за улична регулация и да е общинска собственост. С други думи казано, привидно може да има път до имота, който обаче да е частна собственост и в последствие да имате главоболия при преминаването му.
А замисляли ли сте се кой е по-късият път до мечтаната къща?
Поземлените имоти нямат изготвен ПУП (подробен устройствен план), без който строежът е немислим, освен в случаите, ако желаете да се сдобиете с незаконно строителство. ПИ се урегулират с изготвянето на ПУП и отнема от половин до една година и известна сума пари.
Имотите, които са урегулирани с ПУП и План за регулация и застрояване, спестяват значително повече време и средства.
А знаете ли кое е едно от най- важните обстоятелства, които трябва да се уточни? Какви ще бъдат максималните, позволени възможности за строеж в съответното селищно образувание на града. Например дали, ако имате мечта за къща с площ от 600 кв. м, ще успеете наистина да я постигнете или ще се наложи да се разделите с 200-300 квадрата.
Възниква и въпросът за наличието на партида за ток в имота. Добре е да имате писмено становище от енерго-дружеството, че има налична мощност в близкото електротабло. В такъв случай разходите по захранването на обекта не са големи.
А какво е положението с водоснабдяването? Тук има няколко варианта. Терените, които са локализирани в близост до главен път, се захранват предимно с вода от водопровод. Включването обикновено е безпрепятствено – срещу заплащане на определена сума и е на кооперативен принцип. В по-отдалечените райони водата е от собствени водоизточници. На базата на регистриран кладенец или сондаж издаването на разрешително за строеж е лесно. Инвестицията е еднократна и сте с независим водоизточник и нямате ежемесечни такси за изразходвана вода.
Ами канализация? Тя съществува в момента само за имотите, които се намират в непосредствена близост до главен път. Имаме вече одобрен проект за изграждането на канализация в близките селищни образувания. Докато тя се приложи в действителност, може да си изградите септична яма или да използвате пречиствателна станция. Цените на пречиствателните станции спаднаха многократно.
А денивелацията? Предимство или недостатък? Повечето от вас веднага биха се отказали при наличието на такава. Леката денивелация даже помага за по-доброто отводняване. Освен това, любителите на хубавата панорама ще трябва да са готови да се съобразят с нея имайки в предвид, че тя ще оскъпи строителството с около 25 %.
Какво трябва да бъде отстоянието на постройката от имотните граници със съседните имоти?
Препятствие ли са подземните и надземните комуникации в случай, че минават през имота Ви?
Какво е виза за проектиране? Колко време отнема? Може ли без нея?
Монолитно строителство или къща от сглобяема конструкция? И в двата случая ли се изисква архитектурен проект?
Банковите институции финансират ли строителството? И ако да – на какъв етап?
Чиста и ясна ли е собствеността? Имотът усложнен ли е с допълнителни тежести? Каква е перспективата му в бъдещ план?
Атрактивен ли ще бъде за участниците на пазара след определен период от време?
Ще успеете ли да го продадете бързо в случай, че нямате вече нужда от него?
Ще търсим заедно отговори на всички тези въпроси.
Обадете ни се! Ние сме Invest Time, агенция за недвижими имоти във Варна, и ще ви
предложим впечатляващи имоти в града и областта.