Когато ви се налага да извършите сделка с недвижим имот (покупка, продажба, даряване, учредяване на право на строеж и т. н.), а точно в този период сте в чужбина, е необходимо да упълномощите доверен човек у нас. Как може да стане това, без да губите време и средства в пътуване?
Възможности за нотариална заверка на пълномощно за сделка с имот в чужбина
Възможностите ви са две:
Заверка от българския консул (дипломатическото представителство) в съответната страна
Необходимо е да представите документа за заверяване на български език. Консулът е оторизиран да извърши нотариалната заверката съгласно чл. 84 от Закона за нотариусите и нотариалната дейност и ще я направи съгласно чл. 37 от Закона за задълженията и договорите – като едновременно удостовери подписа и съдържанието в пълномощното.
Заверка от чужда нотариус
Ако да речем се намирате на място, отдалечено от Българското дипломатическо представителство в съответната страна, можете да заверите нотариално пълномощното за сделка с имот у нас при местен нотариус.
И тук възниква на пръв поглед усложнение, което може да ви създаде излишни главоболия.
Има ли реални усложнения, когато извършвате нотариална заверка на пълномощно за сделка с недвижим имот при нотариус в чужбина
Вече споменатият чл. 37 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД) с промените си в сила от 01.03.2008 г. изисква „нотариално удостоверяване на подписа и съдържанието, извършени едновременно.“ За някои юрисдикции в чужбина обаче такова изискване не съществува. Тамошните нотариуси удостоверяват подписа, но не и съдържанието.
На пръв поглед подобно пълномощно не би могло да послужи за сключване на сделка за недвижим имот у нас,защото не изпълнява изискването на закона и българският нотариус би могъл да откаже да го признае.
Тук идват на помощ член 61 и член 98 от Кодекса на международното частно право /КМЧП/. Според тях е напълно достатъчно при нотариалната заверка на пълномощно за извършване на сделка с недвижим имот
Това означава, че няма никакъв проблем да упълномощите свое доверено лице за сделка с ваш имот в България, независимо от това, че нотариусът в страната, в която пребивавате, ще завери документа според изискванията на своята страна – най-често с удостоверяване само на подпис, но не и на съдържание. Още повече че такова е и мнението на Върховния касационен съд (Решение №101 от 05.04.2011 г. по гражданско дело № 829/2009 г., ГК, IV г.о.).
Ако все пак се случи нотариус да откаже да приеме за валидно нотариално заверено пълномощно в чужбина, то той няма правно основание за това.
Задължително е удостовереното в чужбина пълномощно да бъде преведено на български, да е легализирано или да има заверка с апостил, ако страната е подписала Хагската конвенция и няма двустранен договор с България за правна помощ.
Някои подробности около нотариалната заверка на пълномощно за извършване на сделки с недвижими имоти у нас
На практика тя съвместява заверката на подписа на упълномощаващия и на съдържанието на документа. Те обаче трябва задължително да са направени от един и същ нотариус в един и същ ден и да са с поредни номера на вписване в регистъра. Поставят се два щемпела, подписани и подпечатани, – по един за заверяването на подписа и на съдържанието.
А според изискването на чл. 590, алинея 4 от Гражданския процесуален кодекс, също в сила от 2008 година, гражданинът е задължен да предостави документа за заверка на нотариуса в два или повече екземпляра. Единият от тях той ще постави в специална книга, където ще го съхранява за срок от 10 години. Запазеният документ евентуално ще служи за доказателство за законосъобразността, авторството и идентичността на отделните екземпляри.
Свържете се с нас, когато искате да продадете, купите, наемете имот, а сте в чужбина и не можете или не искате да пътувате. Ние сме агенция за недвижими имоти Investtime във Варна. Имаме много опит в работата с клиенти от чужбина и си партнираме с юристи и нотариуси с отлична професионална репутация. Можем да ви помогнем!